W dniu dzisiejszym rozwiążemy kolejny problem leksykalny, z którym zwróciła się do nas jedna z czytelniczek – zapraszam do lektury, z pewnością będzie to pouczająca lekcja dla nas wszystkich!
Sylwia B. pisze:
„Cześć. Czy możesz mi w prosty sposób wyjaśnić różnicę pomiędzy wyrazami lie i lay? Zawsze mi się mylą podczas sprawdzianów i chciałabym je raz a dobrze zapamiętać!”
Odpowiedź:
Droga Sylwio, słówka „lay” i „lie” faktycznie mogą sprawić pewien problem – niejednokrotnie trzeba się bowiem dobrze zastanowić, którego z nich użyć oraz jak je prawidłowo odmienić, aby przekazać dokładnie to co chcemy. Przyjrzyjmy się więc występującym pomiędzy nimi różnicom, bowiem jeżeli chodzi o znaczenie – diametralnie się one od siebie różnią.
Zacznijmy od jednostki leksykalnej „lay”. Oznacza ona w dosłownym tłumaczeniu „kłaść” lub „położyć” i jest czasownikiem przechodnim, co oznacza, że musi łączyć się z dopełnieniem bliższym. Mówiąc prościej, nie może on występować w zdaniu sam, a stosować musimy go wraz z rzeczownikiem, do którego się odnosi, na przykład:
Sam decided to lay the laptop on the desk.
Sam postanowił położyć laptopa na łóżku.
Lay your brand-new phone away from sources of heat.
Połóż swój nowy telefon z dala od źródeł ciepła.
Czasownik „lay” odmieniamy w następujący sposób:
Bezokolicznik: To lay
Czas teraźniejszy: Lay
Czas przeszły: Laid
Czas zaprzeszły: Laid
Forma ciągła: Laying
Przejdźmy teraz do słówka „lie”. Jak zapewne wielu czytelników zdaje sobie sprawę, oznacza on „kłamać” lub „oszukiwać”…jednakże nie tylko! Jego drugie znaczenie to „leżeć”. Jest to czasownik nieprzechodni, a więc nie łączy się z odnoszącym się do niego bezpośrednio dopełnieniem bliższym. Może on więc stanowić niezależny element zdania. Spójrzmy na przykłady:
Mike decided to lie on the couch all day.
Mike postanowił przeleżeć na kanapie cały dzień.
His brand-new phone will lie on the sofa when he comes back.
Kiedy wróci, jego nowy telefon będzie leżał na sofie.
Czasownik „lie” – będący dodatkowo czasownikiem nieregularnym – odmieniamy w następujący sposób:
Bezokolicznik: To lie
Czas teraźniejszy: Lie
Czas przeszły: Lay
Czas zaprzeszły: Lain
Forma ciągła: Lying
Różnice występujące pomiędzy jednostkami leksykalnymi omawianymi w dzisiejszym wpisie warto zapamiętać, by słówek tych używać w sposób poprawny, zarówno w wypowiedziach pisemnych jak i ustnych!
Pozdrawiam,
Administrator witryny Polglish.pl