Podsumowanie roku 2013

Opublikowany 2013/12/31

"Creativity is the art of taking a fresh look at old knowledge

Twórczość to umiejętność nowego spojrzenia na starą wiedzę."

    Drodzy Czytelnicy,

 

Zakończył się rok 2013, rok niezwykły bo naznaczony wieloma istotnymi decyzjami i zmianami. Właśnie te dwanaście miesięcy skłoniło mnie do przeobrażenia hobbystycznego bloga funkcjonującego wcześniej pod nazwą „English – my passion” w profesjonalny portal językowy tworzony dla Was i przez Was. Rok 2013 pozwolił mi też poznać lepiej tajniki sztuki, o której wcześniej nie miałem za wielkiego pojęcia, a mianowicie – programowania. Może efekty podjętych działań nie są wysoce spektakularne, a wiele elementów strony chętnie bym jeszcze przemodelował czy zmienił, jednakże uważam że na chwilę obecną udało się stworzyć w Internecie przytulne miejsce spotkań miłośników języka angielskiego i dobrej lektury.

Czy ten rok był dobry? Jak najbardziej! To on sprawił, że witryna, na łamach której czytacie niniejszy artykuł powstała i stale się rozwija! Ostatnie 365 dni zapoczątkowało wiele ciekawych znajomości i przyjaźni, które – mam nadzieję – trwać będą jeszcze długo. Last but not least – rok 2013 dał mi Was – ponad 1000 fanów zgromadzonych w jednym miejscu, którym to przyświeca ta sama idea – osobisty rozwój oraz polepszanie umiejętności językowych. Dziękuję, że jesteście ze mną! Zarówno sobie jak i Wam życzę, aby miłośników wysiłku intelektualnego wyłącznie przybywało.

W jednym z maili zadano mi pytanie co uważam za największe osiągnięcie mijającego roku. Odpowiedź na nie z pewnością nie przychodzi łatwo, jako że momentów przełomowych było w przeciągu ostatnich miesięcy co najmniej kilka. Pozwólcie, że wymienię pokrótce kilka z nich:

  • otwarcie serwisu, przeniesienie materiałów z bloga „English – my passion” i stworzenie nowego Fanpage’a,
  • stworzenie bazy gramatycznej, kulturowej i wizualnej portalu, jak również przygotowanie miejsca i zasobów pod dalszy rozwój,
  • nawiązanie współpracy z korespondentami przebywającymi na Wyspach Brytyjskich – panem Norbertem oraz panią Dianą, piszącą dla nas pod urzekającym pseudonimem artystycznym „Artemis”,
  • oraz – co może najważniejsze i dające najwięcej nadziei na przyszłość – zyskanie dzięki Wam wiary w projekt i chęci dalszego jego rozwijania, modyfikowania i dostosowywania do Waszych potrzeb oraz oczekiwań.

Całkiem sporo prawda? A teraz pozwólcie, że przedstawię Wam garść statystyk dostarczonych przez mojego dobrego znajomego – Google Analytics…

Zacznijmy może od rzeczy najistotniejszej z punktu widzenia Waszej aktywności na portalu. Z przyjemnością mogę poinformować, że w okresie od wdrożenia projektu (23 sierpnia) do dnia dzisiejszego Polglish.pl zanotował aż 18 400 wyświetleń, 6896 unikalnych wizyt oraz 4681 unikalnych użytkowników odwiedzających witrynę z różną regularnością. Muszę przyznać, że tak wspaniałych wyników się nie spodziewałem. Zaskoczenie? Jak najbardziej...ale wyłącznie pozytywne!

Na stronie spędzaliście, Drodzy Czytelnicy, średnio 3 minuty i dziesięć sekund, wyświetlając średnio 3,1 strony portalu. Największą popularnością cieszyła się u Was – z wiadomych względów - strona z aktualnościami, która zanotowała aż 5 200 wyświetleń. Na drugim miejscu plasuje się sekcja „Słówko dnia”, gdzie zaglądaliście ponad 1 120 razy. Nie zapomnieliście również o szlifowaniu swoich umiejętności przy pomocy ćwiczeń gramatycznych, które wyświetlaliście 521 razy. Na kolejnych miejscach plasują się – „Przydatne zwroty” z liczbą 501 wyświetleń oraz „Wasza twórczość” (w tym przypadku Google Analytics odnotował 498 odwiedzin sekcji). Witryna zanotowała także 2 120 odwiedzin z urządzeń mobilnych!

A jak prezentuje się rys demograficzny naszej małej wspólnoty? Otóż – zgodnie z przewidywaniami – większość z Was, bo aż 5 914 osób to Polacy, następnie Amerykanie (586), Anglicy (320). Z ciekawostek – odwiedziło nas 11 Francuzów, 10 Niemców i 9 Rosjan! Prawdziwie wielokulturowa z nas rodzinka! Wracając jeszcze na chwilę do naszych rodzimych odbiorców – największa ilość odwiedzających przypada na województwo mazowieckie (1 143), małopolskie (706) oraz warmińsko-mazurskie (629).

Jak zakończyć podsumowanie pozyskanych danych statystycznych? Najlepszą nowiną będzie chyba informacja, że stajemy się coraz bardziej świadomymi użytkownikami Internetu i wyłącznie 274 osoby odwiedzały Polglish.pl przy pomocy przeglądarki Internet Explorer (która prawdopodobnie do dziś ładuje grafiki na stronie), natomiast lisków chytrusków używających Firefoxa było aż 2 451. Po piętach deptali im także użytkownicy oprogramowania od Google, a mianowicie – przeglądarki Chrome (2 375). Nie mógłbym także nie wspomnieć o aktualnej liczbie fanów na Facebooku, których na chwilę obecną jest aż 1040. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, wystarczy jeden KLIK!

I tym oto wpisem kończymy rok 2013. Niech nadchodzące dwanaście miesięcy przyniesie Wam, moi Drodzy Czytelnicy, spełnienie wszelkich marzeń – zarówno tych przyziemnych jak i nieco bardziej górnolotnych. Mam nadzieję, że uda się Wam postawić kolejny krok na drodze do samorealizacji i doskonalenia językowego, a cyfra 2014 kojarzyć się Wam będzie wyłącznie z miłymi chwilami spędzonymi w gronie przyjaciół i najbliższych.

 


Serdeczne pozdrowienia i podziękowania,

Administrator portalu Polglish.pl